Åtvidabergs Hundklubb - ÅHK

Senaste nytt i ÅHK

Resultat KM 2019

Resultat från KM 2019

 

VILTSPÅR (avgjordes utanför Ringarum 30/7)

Domare: Evelin & Sören Kjellgren

Öppenklass

1. Anna Mossberg & Franz (förstapris, tid 25 min)

2. Håkan Sernefalk & Kåda (förstapris, tid 22 min)

3. Anita Kronkvist-Temse & Agnez (förstapris, tid 38 min)

Anita Kronkvist-Temse & Junie (andrapris, tid 44 min)

Magnus Pettersson & Aston (tredjepris, tid 41 min)

Anita Kronkvist-Temse & Tuvalie (ej godkänd)

Anlagsklass

1. Ann-Marie Guve & Bruno (godkännt anlagsprov med tiden 25 min)

 

SPÅR

Domare: Helen Lindström

1. Anne-Sofie Karlsson & Thelma (3 apporter, tid 7min)

2. Anne-Marie Guve & Vasco (3 apporter, tid 10 min)

3. Eva Bergström & Hera ( 2 apporter, tid 7 min)

 

LYDNAD

Domare: Eva Lindqvist

Startklass

1. Maria Andersson & Leo, 154.5p

2. Cecilia Johansson & Nahla, 133.5p

3. Anne-Marie Guve & Bruno, 47.0p

Klass 1

1. Eva Bergström & Vasco, 167.5p

 

RALLYLYDNAD

Domare: Emma Andersdotter-Roos

Nybörjarklass

1. Jessica Holmström & Keyla, 91p

2. Eva Bergstöm & Hera, 69p

3. Anita Kronkvist-Temse & Tuvalie, 66p

Ann-Marie Guve & Vasco, 63p

Fortsättningsklass

1. Maria Andersson & Leo, 90p

2. Kerstin Sernefalk & Lexi, 89p

3. Jessica Holmström & Skylie, 87p

Jessica Holmström & Leiya, 81p

 

AGILITY

Domare: Linnea Nilsson

Dubutatklass

Large

1. Emelie Gustavsson & Eddi, 0 fel, tid 21,06

2. Tomas Kindhal & Majken, 0 fel, tid 25,9

3. Elina Ahl-Höglind & Molly, deltagit

3. Lovisa Pettesson & Aston, deltagit

Öppenklass

small

1. Jessica Holmström & Leiya, 0 fel, tid 89,73

2. Suzanne Nilsson & Mixie, 5 fel, tid 81,25

3. Rebecka Johansson & Siri, 10 fel, tid 82,88

Jessica Holmström & Skylie, disk

medium

1. Suzanne Nilsson & Polly, 0 fel, tid 60,9

2. Camilla Ottinger-Frick & Knut, 5 fel, tid 51,34

3. Camill Ottinger-Frick & Tross, 15 fel, tid 71,71

large

Anita Kronkvist-Temse & Agnez, disk

 

HUNDRACE

small

1. Jessica Holmström & Skylie, 7.03

2. Jessica Holmström & Keyla, 9.40

medium

1. Linnea Nilsson & Lexia, 6.16

2. Milo Ottinger-Frick & Tross, 6.34

3. Milo Ottinger-Frick & Knut, 6.40

Large

1. Milo Ottinger-Frick & Garmin, 5.18

2. Elina Ahl-Höglind & Molly, 5.59

3. Malin Persson & Joe, 5.69

Magnus Pettersson & Aston, 5.85

Anita Kronkvist-Temse & Tuvalie, 5.91

Anita Kronkvist-Temse & Agnez, 6.25

Eva Bergström & Raija, 6.31

Anita Kronkvist-Temse & Junie, 6.53

Eva Bergström & Hera, 6.75

Anna Mossberg & Franz, 7.13

 


PM Klubbmästerskap 2019

Välkommen till KLUBBMÄSTERSKAP & KM-festen

17 augusti 2019

 KM-Regler:

Finns på hemsidan www.atvidabergshundklubb.se 

Alla starttider är preliminära. Kom i god tid, vi startar när grenen innan är klar.

Grenar

1. Spår 7 st

Start första spår kl 8.30. Samling och ”lottning” kl. 7.45 i klubbhuset.

                     

2. Lydnad Startklass 3 st

Första start ca kl. 10.00

3. Lydnad klass 1. 1 st

 

4. Rallylydnad Nybörjare   5 st

Banvandring ca 11.00

5. Rallylydnad Fortsättning  3 st

Banvandring direkt när Nybörjarklassen är klar.                

 

6. Agility, debutant  4 st

Banvandring ca kl. 12.30.

7. Agility, öppen  8 st

Banvandring direkt när Debutantklassen är klar.

 

8. Hundrace   11 st

Startar ca kl.14.00 på Apellplanen.

 

Betalning: Kom ihåg att betala anmälningsavgiften!

Betala till BG 5189-6702, Swish 1232244465 eller kontant på plats.

 

Prisutdelning: Sker efter att respektive gren är avslutad.

Prisutdelningen för KM i Viltspår som avgjordes 30 juli sker i samband med KM-festen.

 

Serveringen är öppen under hela dagen:

Kaffe/te/dricka, smörgåsar, korv och godis finns att köpa.

 

KM-festen

Ca kl 14,30 när alla har tävlat klart tänder vi upp grillen och äter gemensamt och hyllar alla dagens vinnare! Har du inte anmält dig till maten går det fortfarande att göra det till atvidabergshundklubb@gmail.com. Alla klubbens medlemmar är välkomna!

 

Varmt välkomna och LYCKA TILL!

Nyhetsflöde för ÅHK på facebook

inlägg i aktuellt